Egy számítógépes tartalomelemzés órán ülök. Az Atlas.ti-vel egy kattintással ki lehet listázni a használt szavakat, azok gyakoriságát, ki lehet mutatni az egyes csoportok közti nyelvhasználatbeli különbségeket, rejtett tartalmakat, tematizációkat.

Mire jó mindez?

A második világháború során az angolok nem voltak biztosak benne, hogy az új eszköznek számító radar bevetése sikeres volt-e, és valóban lelőtték-e a megcélzott tengeralattjárókat. Ezért elemezték a német filmhiradókat, híreket és egyéb propagandaanyagokat a radar bevetése előtt és az után. Kiderült, hogy a propagandában a tengeri események említése jelentősen csökkent az után, hogy a radarok megkezdték működésüket.

Az angolok levonták a következtetést: az eszköz sikeres, a tengeralattjárók elpusztultak, és ezért említik őket kevesebbszer a hivatalos anyagokban.

Az órán elhangzott, hogy a számítógépes tartalomelemző programok "robot" változatai iránt erősen érdeklődnek a különféle nemzetbiztonsági szervek (pl. CIA), és jó eszköznek tartják az internet "pásztázására".

A bejegyzés trackback címe:

https://rupertclum.blog.hu/api/trackback/id/tr382454833

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Ács József - TARTALOMSZOLGÁLTATÓK 2010.12.04. 08:00:07

John Hurt Winston Smith szerepében (Michael Radford | 1984).Hérakleitosz szerint az alvóknak külön világaik vannak, míg az ébren lévőknek egy és közös a világuk. Csábító gondolat, hogy a művészet ébreszt, a propaganda pedig elaltat bennünket. Csábító g...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása